11.10.2017

text: Silvia Haupt Kozonova, fotky: Welin

500 m2, slovenské a české brandy, organická kosmetika, přírodní zdroje… Největší obchod s lokální módou najdete v “masovém nákupáku”. Paradox? Na první pohled úplný protiklad, místo, kde se určitě tyto dva subjekty přirozeně nepotkají. Až do teď! V Praze se 10. 10. otevřel CLAF, největší obchod s lokální módou jaký jsme doposud v České nebo Slovenské republice mohli vidět. Co to bude znamenat pro lokální retail?

Kam posune CLAF celou scénu? Jak ovlivní ostatní obchody? Má vůbec lokální móda v nákupních komerčních centrech co dělat?

Pražští možná znají CLAF jako zkratku obchodíku Czech Labels and Friends, který se nachází v centru města. Když se tento ostrůvek lokální módy v roce 2013 otevíral, jednalo se o jeden z prvních pokusů, jak dostat lokální návrháře mezi davy.

“Před CLAF na Železné ulici v centru města jsme začínali v úplně malinkatém butiku s názvem MON.A v jedné ze zašitých uliček v Praze” vysvětluje začátky majitelka CLAFu , Katarína Král. “Měli jsme asi 20 m2, v zimě chlad uvnitř a toalety ve vedlejší budově. I tak to byl pro nás krásný začátek. Mohli jsme objevit tehdy ještě nepoznané značky jako ODIVI. Jednoduše jsme je oslovili a čekali se co se stane.” – dodává Katarína.

Mezi tím trh vyrostl. Stejně jako designéři, tak i retail se změnil...

Přibyly nové značky, některé vykvetly jako na jaře nová tráva, rychle a svižně. A jak to v koloběhu přírody a událostí bývá zvykem, kde je růst, bývá i padání listů a odchod toho, co se už nemůže uživit. Doslovně.

„Náš trh se neskutečně mění, snad ještě rychleji než v “západních” krajinách, a to je veliké dobrodružství. Těší nás, že po otevření prvního CLAFu přibyly k stálicím retailu i nová jména. Oproti našim začátkům je to těd naprosto jiné prostředí. A to právě podněcuje naši fantazii jak to asi může vypadat za dalších 5 let!“ dodává Katarína

Odpovědí může být například i nový CLAF v obchodním centru Chodov. To, že tradiční obchodní centrum dalo prostor této myšlence, lze považovat za posun v mysli velikých korporací. To, jak se této výzvy chytil CLAF, je zase důkaz směrování celé lokální industry. A to, že existují návrháři, kteří dokážou dodat věci v určité kvalitě, objemu a sizerunnu  jako je Leeda, Odivi, LaFORMELA, Šárka Bosáková… je už samo o sobě naprostý základní kámen. Přidejte k tomu lokální beauty značky s organickými certifikacemi jako je Biorganika nebo Líčirna, lokální značky pro děti, tuzemské brandy doplňků do domácnosti, inovační knihy z the BOOKu, rostlinky, papírnu a kavárnu a vznikne vám z toho 500 m2 – skutečný concept store, který v České a Slovenské republice zatím nemá obdobu. 

Kam posune CLAF celou scénu? Jak ovlivní ostatní obchody? Má vůbec lokální móda v nákupních komerčních centrech co dělat? Jaký potenciál je v druhu zákazníků, kteří shopping centra běžně navštěvují? Na tyto otázky budeme znát díky CLAFu  již brzy odpovědi.

 

 

 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

27.11.2017
Každý chce mať fotku od Welin. Pretože na jej fotkách vyzerajú vždy všetci akosi krajšie. Pretože za každou fotkou...
26.11.2017
Súťaž, ktorá už po 4-krát hľadala medzi mladými fashion brandmi budúcnosť slovenského módneho priemyslu....
20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
  •  
  • 1 z 112
  •