02.04.2017

(text: Veronika Kučerová)

Co vás napadne, když se řekne Brno a móda? Určitě ne zlínský Fashion event DOTEK. Tento projekt studentů Fakulty multimediálních studií letos poprvé změnil lokaci a přesunul se z původního sídla do Brna. Zavedlo nás to do prostor brněnské káznice – bývalá věznice možná není na první dojem to pravé pro konání fashion eventu, ale historické prostředí, polorozpadlé fresky a chladné prostory káznice celý zážitek ještě umocnili. Místo se sice změnilo, ale poslání zůstává stejné – podporovat mladou módu. A my jsme samozřejmě nemohli chybět! 

 

DOTEK je akce, která cílí na mladé alternativní lidi, umělecký progress, soudobost a underground. 

Co se skývá za názvem DOTEK?

 

Skrývá se za ním mladá fashion generace, která se snaží podporovat mladé designéry, ale taky obecně rozšiřovat povědomí o současné “anti-mainstreamové” módě.

Za tímto neziskovým projektem stojí studenti UTB, kteří pro nás letos připravili už pátý ročník! Není to ale zdaleka jen o fashion show, DOTEK se nám představil jako celodenní fashion hapenning, kde jsme mohli diskutovat s návrháři, poslechnout si jejich příběhy a názory a něco se dozvědět například o upcyklované módě. Lotyšský návrhář Janis Kutils mluvil nejen o své upcyklované kolekci, ale například o své stáži u značky Lanvin. Fotograf a kameraman Igor Smitka nás vzal do zákulisí vytváření video spotů pro značky jako jsou Gucci nebo Cartier. Další výčet hostů a témat by byl vyčerpávající, ale musíme uznat, že “fashion talk”, který poskytl prostor nejen přednášejícím, ale i posluchačům, se opravdu povedl! Skvělé je, že se jedná o charitativní projekt – každý rok je vybrána organizace, kterou svým výtěžkem DOTEK podpoří, a letos je to Mamma HELP, která bojuje proti rakovině prsu.

 

 

Event s poselstvím

 

Tento rok se tématem DOTEKu stalo boření struktur. Akce cílí na mladé alternativní lidi, umělecký progress, soudobost a underground. Manažer projektu Martin Beneš se snažil pro fashion show zvolit šest navzájem zcela odlišných designérů. Pro Martina a celý realizační tým je důležité míchat různé přístupy, názory, myšlenky, postoje a hlavně lidi!

Prezentované kolekce se dotýkaly aktuálních společenských témat, ve kterých, ať už chceme či ne, žijeme… takže večerní show prostoupila témata jako gender, sexualita, uprchlická krize, islám, unifikace společnosti, vize budoucnosti, válka, feminismus, dětství, návrat ke kořenům. Autorské kolekce zde předvedli zahraniční designéři Matteo Carlomusto a Janis Kutils, a taky studenti Ateliéru designu oděvu ve Zlíně – Katarína Chvalová, Dominika Kozáková, Tereza Chmurová a Roman Častulík.

 

 

Podpořme dobrou věc!

 

Hned po fashion show následovala ještě přehlídka ADO Auction Collection. Třináct modelů, které vytvořili studenti ADO ve Zlíně, se draží na facebookových stránkách až do půlnoci 9. 4. 2017. Vydražená částka bude věnována organizaci Mamma HELP, která pomáhá bojovat ženám proti rakovině prsu. Můžete tak zkusit vydražit stylové kousky, jako například kabát “How many teddy bears?” od Lukáše Krnáče nebo hravý pánský model od Moniky Pekné, inspirovaný filmem “Lords of Dogtown”. Takže pokud chcete mít ve skříni originální kousek a zároveň pomoct dobré věci, do toho!

http://bit.ly/2ocIAS3

 

 

DOTEK ztělestňuje neuvěřitelnou snahu zviditelnit mladou módu a prezentovat práce mladých lidí, kteří jsou teprve na začátku své kariéry. Akce, na které začínal i letošní nováček na MBPFW Jan Černý, má určitě něco do sebe. A i když v novém prostředí asi nikdy nejde vše podle plánu a nic není ideální, team DOTEKu z toho vytěžil maximum. Zbývá jenom otázka, na co se můžeme těšit příští rok?

 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
12.11.2017
Petra Kubíková Dizajnérka zďaleka nie je vo svete módy nováčikom a na svoje konto si môže pripísať už mnoho ocenení a...
10.11.2017
Co vás napadne když se řekne konopí? Když opomenete první asociace, zjistíte, že konopí má na trhu již hodně dlouho...
  •  
  • 1 z 112
  •