14.12.2014

(text: Kamila Boudová) 

Již druhý rok u nás existuje skupina lidí kteří iniciují a organizují aktivity pod názvem Fashion Revolution. Čechy i Slovensko se tak zapojilo do globální iniciativa na podporu férového módního průmyslu. O čem skutečně tato aktivita je a čeho chce Fashion Revolution dosáhnout? Kdo jsou lidé, kteří za ní stojí a kteří ji podporují? Čtěte dál – Kamila Boudová prozradí detaily i to, jak se do fashion revolution zapojit.

Cílem je pozvat Fashion Revolution do svého šatníku, do své mysli a do svého srdce.

Zakladatelka Fashion Revolution Carry Sommers vede již roky vlastní značku Pachacuti. Ve spolupráci s tradičními mexickými pletaři klobouků vyrábí kolekci klasických 'panam' i extravagantních kousků. Její firma je založena na úctě k řemeslu a respektu k lidem, kteří ho vykonávají, kteří si ho předávají již po generace. Každý klobouk na sobě nese kód. Když ho nascanujete, můžete vidět, kde přesně byl váš klobouk upleten. 

Pád Rhana Plazy zanechal v dubnu 2013 pachuť v ústech všech obyvatel západního světa. Drtivá většina z nás totiž nakupuje v řetězcích a tím přispívá k podobným katastrofám. Jsme spoluviníci na smrti nejen 1133 lidí pod troskami Rhana Plaza ale hlavně tisíců dalších lidí a zvířat, kteří zemřeli ve jménu oděvní produkce. Všichni jsme to prožili, jako každou jinou katastrofu, bylo nám úzko a na chvíli jsme si možná slíbili, že změníme své nakupovací návyky, že nebudeme dál přispívat tomuto systému. Po týdnu ale Rhana Plaza zmizela z médií a - stejně jako ostatní katastrofy - měla být zapomenuta. Lidé se měli vrátit s klidným svědomím mezi regály a s železnou pravidelností dál nakupovat levné a nekvalitní oblečení, při jehož výrobě jsou zotročeny statisíce lidí a jenž za krátko zaplavuje skládky. 

Carry Sommers ale veděla, že Rhana Plaza nesmí být zapomenuta. Že pokud došlo k tak strašné katastrofě, dá se ospravedlnit jedině tím, že se navždy stane mementem a že bude inspirovat tisíce lidí k tomu, aby vytvořili jiný systém. Lepší fashion svět. Ve svém úsilí se spojila s pionýrkou upcyklace Orsolou de Castro, a tak vznikla Fashion Revolution. Dostala tvář, webové stránky, a první požadavek: transparenci. Každou svou selfie v triku naruby řeknete značkám, že chcete vědět, kdo šije vaše oblečení, že vám na těch lidech záleží. Připojíte k nám svůj hlas. 

U selfie Fashion revolution ale nekončí. Cílem je pozvat Fashion Revolution do svého šatníku, do své mysli a do svého srdce. Cílem je ukázat že se dá přistupovat ke každému kusu oblečení s respektem, stojí za ním totiž stovky lidí a hodně zdrojů. Vnímat odpovědnost a volit kvalitu nad kvantitou. Znovu ukázat jak je důležité pečovat o své oblečení - méně prát, přišívat upadlé knoflíky a například upravovat malé nedostatky bot, ne hned kupovat nové. Místo soboty v nákupním středisku objevit sekáče za Prahou. Každý se může stát ikonou Fashion Revolution. 

Již za pár týdnu představíme ve Fashion MAP co všechno se příší rok bude dít. Jestli chcete být při tom s námi, dejte vědet. Máme dvě volná místa – jeden z vás se může stát členem redakční rady a o podobných tématech psát. Druhá stážistická pozice se týka organizace a produkce eventů spojených s Fashion revolution. Nebo buďte inspirací a dejte nám pod #fashionrevolution vědet jaké kousky ste v sekáčích ulovily, nebo co pro vás Fashion revolution znamená. Budeme se na vás těšit! 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

17.10.2017
"Slováci sú vášnivejší a to sa prejavuje aj v ich tvorbe. Sú odvážnejší, viac kolekciu rozohrajú, vnímajú...
13.10.2017
„používanie kože v módnom priemysle je zastaralé.“ Marco bizzari Zdá sa, že v oblasti luxury brands je to...
12.10.2017
Již druhým rokem se v Brně konal festival věnovaný designu všeho druhu. Tento projekt vznikl pod taktovkou Alexandry...
11.10.2017
Pražští možná znají CLAF jako zkratku obchodíku Czech Labels and Friends, který se nachází v centru města. Když se...
09.10.2017
Prestížna talianska univerzita otvorila nový odbor Fashion Retail Management v spolupráci s Gucci. Pre fanúšikov...
13.09.2017
WE RE NEXT je na naše poměry ojedinělá akce – nejedná se o prezentace jedné školy a jejího spřáteleného Erasmus...
  •  
  • 1 z 110
  •