03.03.2014

Vypadá to, že zima je opravdu u konce - i když není vlastně ani tak zřejmé, kdy tenhle rok vůbec byla. :)  Co se trendů týče, je na čase zazimovat ty staré a místa zaplnit něčím svěžejším a vzdušnějším. Světoví návrháři představili své kolekce pro jaro/ léto 2014 již na podzim minulého roku. Ti čeští začínají prezentovat své kolekce právě teď.  Na jaro to mají složitejší než obvykle. Jediná platforma pro prezentaci aktuálních kolekcí se tento rok nekoná a tak organizují naši tvůrci individuální přehlídky, koktejly a verisáže…

Nás zajímalo nejen to, jaké trendy udal módě svět, ale hlavně, jak s nimi pracují naši návrháři. Co z trendů se v jejich kolekcích objevilo a jak doporučují jednotlivé kousky kombinovat?

Na velkém mole počas Designbloku jsme již na podzim videli kolekci Mira Saba, který tak jako jeden z mála navázal na téměř světový kalendář. A určitě se mu to vyplatilo – již dnes jsou jeho první ready to wear modely k dostání v pražském butiku Czech labels and friends. Minulý týden zase jaro/léto prezentoval Jiří Kalfař (fotky z jeho přehlídky najdete u nás na facebooku) a jeho nejnovější kolekci si můžete na vlastní kůži vyzkoušet v pop-up obchodě v Kafkově domě vedle Staroměstského náměstí.

Většina designerů ale své kolekce právě dokončuje v ateliérech a studiích. O čem budou?

Kateřina Geislerová se při tvorbě kolekcí světovými trendy příliš neřídí. Jak sama říká: Diktované trendy mě nikdy neovlivňovaly, nemám ráda uniformizaci, ale vždy jsem sledovala, jak se móda vyvíjí v ulicích velkoměst. Mám to štěstí, že stále cestuji, podporuje to objektivní odstup od mé práce a zároveň mě to inspiruje. Oblečení jsem vždy vnímala jako projev charakteru, stylu či nálady.. Problém s trendy je ten, že jsou velice silné, uniformizující, a když vás přestanou bavit, nebo již nejsou "in", jisté oblečení odepíšete.

Podobně jarné trendy vnímá i Iva Burkertová, která tvoří pod značkou Odivi. “Prvoplánově se neřídím žádnými konkrétními trendy a trendy nesleduji. Sleduji však, co se děje ve světě a snažím se vnímat co nejvíce různých podnětů kolem a to vše formuje výsledné vzezření mých kolekcí. Díky tomu se pak může stát, že se i do mé tvorby trendy chtě nechtě promítnou, protože trendy jsou právě tím okolním světem tvořeny.”

Zajímavé je, že opačný přístup při tvorbě volí značka Chatty, která otevřeně přiznává, že znalost světovývh trendů, je pro tvorbu kolekcí zásadní: Trendy sledujeme stále, pro každou sezonu jsou první určující prvky již několik let předem. Hlavním tématem naší kolekce pro jaro/léto 2014 je sportovní trend přenesený do glamour oblečení a výrazná, veselá barevnost. Jejich moadboard je naše úvodní foto.

Jaru absolutně vládnou měkké pastelové barvy. Přesněji kombinace jemných pastelů a zářivých - energii dodávajících - tónů. Paleta je tak velmi vyvážená, umožňuje výrazné i klidné kombinace. Současně je každá z barev natolik “samostatná”, že může být hlavní barvou celého outfitu. Barvou roku 2014 se stala Radiant orchid. Velmi zajímavou barvou je také Violet Tulip, sluší brunetkám, blondýnkách i zrzkám. Okouzlila nás i Placid Blue a krásná sluncem planoucí Freesia. Pokud se v názvech ztrácíte, vyberte si z barev, kterým laicky říkáme: oslnivá modrá, tropická oranžová, sytě červená, neutrální šedá a písková, letní zelená.

Rozhodně je to paleta, která vás po zimě bude bavit!

I přes to, že Kateřina Geislerová se nedrží přesne trendů, je jasné, že její jarní kolekci přirozene ovlivnily. Pro své modely volila velice jemné, splývavé materiály. Světlé barvy se špetkou čerstvosti, často se sytou červenou, modrou, či žlutou.

Protože stále žijeme v “době tiskové”, není žádným překvapením, že i pro jaro/léto máme k dispozici z velkého výběru vzorů. Mezi ty hlavní patří jako každé jaro květinový potisk. Vzor putníku, u kterého už to vypadalo, že je na ústupu, znovu plnou silou ovládl světová mola. Samozřejmě stále zůstávají na předních příčkách pruhy - silné, tenké, vertikální, horizontální, barevné, černobílé, vzájemnou kombinací mezi  sebou, v kombinaci s jinými vzory, střihově nebo tiskově upravené do nejfantastičtějších koláží a optických iluzí. Proužky všude, kam se podíváte!

Pokud si ujíždíte na abstraktních vzorech a grafice, jaro se vám bude hodně líbit. Hlavní změnou je proměna siluety. Pas se celkově posouvá o něco níže při zachování úzkého (až korzetového) horního dílu. Pro většinu žen je to velmi “problemtaický” střih. Délka sukní je buď mini, nebo do půli lýtek. Kabátky se budou nosit bez klop a límců. Bundy pak v podobě cool bomber jacketů z atypických materiálů. A posledním velmi významným trendem jsou svetry a modely z pleteniny. Ano, stále se bavíme o jarní kolekci! Takže pokud máte maminku nebo babičku, která ráda tráví večer s jehlicemi v ruce, určitě ji využijte :-) Nebo se obraťte na Janu Mikešovou ;)

Návrháři se v zásadě shodují v tom, že než nakoupíte nový model, měli byste pečlivě vybírat.

Chatty radí nebát se kombinovat nadčasové kousky s výraznými trendovými prvky. Kateřina Geislerová si myslí, že méně je lépe. Jeden výrazný kousek oblečení stačí, sladím ho vždy s něčím jednoduchým. Nemám ráda být až teatrálně výrazně oblečená, či totálně sladěná. Výsledek je pak lehce nepřirozený.

No a jaké barvy baví ODIVI? "Osobně se každou zimu těším na zesvětlení, odlehčení a probarvení nejen oblečení, ale i nálady. A já sama chci tohle jaro a léto trávit pouze v bílé barvě." 

 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
12.11.2017
Petra Kubíková Dizajnérka zďaleka nie je vo svete módy nováčikom a na svoje konto si môže pripísať už mnoho ocenení a...
10.11.2017
Co vás napadne když se řekne konopí? Když opomenete první asociace, zjistíte, že konopí má na trhu již hodně dlouho...
  •  
  • 1 z 112
  •