11.08.2015

(text: Olga Karpecká) 
Tak jako se rodí motýl a prochází proměnami, i návrháři a samotné šaty se vyvíjí dlouho a postupně. Cesta od myšlenky po hotový model je dlouhá a jednou z jejich fází je kaliko. Název je odvozen od materiálu, středně těžké jednoduché tkaniny z bavlny. 

"Absolventi kurzu kreativního návrhářství v ateliéru Clarisse jsou svým způsobem také kalikem. Pod vedením Pavla Berkyho se naučili vytvořit střih metodou wrappingu, nastříhat oděv i sešít ho."

foto: Tomáš Ric
MUA, styling: Olga Karpecká
 

 

Z této látky se šije první, pokusný model, který má otestovat funkčnost střihu. Čisté kaliko se po zkouškách zaplní čarami fixou a poznámkami, neujde nůžkám, špendlíkům a nakonec je třeba i rozstříháno docela a na jeho tvarech vyroste definitivní střih modelu. Absolventi kurzu kreativního návrhářství v ateliéru Clarisse jsou svým způsobem také kalikem. Pod vedením Pavla Berkyho se naučili vytvořit střih metodou wrappingu, nastříhat oděv i sešít ho. Možná, že jak to bývá u mnoha testovacích modelů, jen uloží své nové dovednosti do šuplíku. Ale třeba se dostanou dál, projdou všemi zkouškami, které je na cestě ke snu čekají, ustřihnou nadbytečné, rozstříhají své ego, překreslí jeho díly na nový materiál a po hodinách a dnech pečlivé práce nakonec zazáří. Jejich kalika na téma sako představujeme v malém editorialu Tomáše Rice.

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

22.08.2017
Kdysi se Skandinávie rovnala minimalizmu. Studená léta se promítla i do estetiky, jela se funkčnost,  kvalita...
19.08.2017
 Každý mladý brand ví, že cesta k úspěchu nikdy není taka přímočará. Je za ní kopec práce, náhodných setkání a...
15.08.2017
Emese Domos byla jedním z hostů předešlé sezony fashion weeku, a také maďarskou kontributorkou Fashion & Marketing...
13.08.2017
Melisa bydlí v Berlíně už dva roky. To je nejenom na město s obrovskou fluktuací kreativců a nových a nových start-upů...
08.08.2017
Myšlenka recyklovaných podprsenek a kalhotek se zrodila v hlavě švédské návrhářce Sofii Andersson. Recyklací není...
02.08.2017
Na přesahu do módy není u velkých značek nic nového, nás ve Fashion MAP ale baví,že Kopparberg se toho chytil...
  •  
  • 1 z 107
  •