11.09.2017

(text: Silvia Haupt Kozonova, photo: archiv knihy) 
Lidé, trendy, nálada ve společnosti nebo jejích komunitách, a taky výpověď doby. Streetstyle – stejně jako má každé město vlastní architekturu nebo vibe, tak i postoj k oblečení je všude jiný. Pro město jako celek možná i trochu určující. Jak vypadá styl fashion profesionálů nebo zajímavých osobností, dokumentuje první česká kniha na toto téma – Because of Fashion. Je to přes 300 stránek plných módy, citátů, a pokud bydlíte v Praze, tak možná i vašich známých. A jaká je?

 

"I když se při jízdě v metru občas zdá, že sportovní bundy a pohorky stále zdobí nejeden lokální outfit, v knize Kuby Ferance je tomu úplně jinak!"

Pražský streetstyle, který byl před pár lety nahodilým “fotografováním lidí venku”, prošel za pár sezon výraznou změnou. Z amatérského focení skutečných outfitů k promyšlenému fotoshootingu vyhrocených looků zpátky k autentické realitě s focusem na dynamiku, situaci a detaily. I když se při jízdě v metru občas zdá, že sportovní bundy a pohorky stále zdobí nejeden lokální outfit, v knize Kuby Ferance je tomu úplně jinak!

Možná bez toho, aby měla tato publikace o to zájem, popisuje současný stav fashion komunity v Praze, která se za posledních pár let rozrostla a začala dospívat. Because of Fashion není jenom pár hezkých outfitů a inspirace. Je to něco jako kronika doby, malé skupiny lidí žijících podobný sen nebo profi realitu ve stejném čase a na stejném místě. Něco jako ročenka kamarádů a známých ze školy nebo kniha, kterou budou ukazovat svým vnoučatům s pomyšlením na všechny dobré parties, přehlídky, eventy nebo prezentace... Pro lidi z venku, které zajímá lokální fashion ekosystém, může být Because of Fashion zase průvodcem jmen, tváří a pozic. Přes šéfredaktorky módních magazínů až po trash kids z techno parties.

V Because of Fashion je příchuť všeho a inspirace různých subkultur. Módní ikony se mísí s novináři a celebritami, fashion profesionálové s fashion wannabes a stylisti nebo herci s designéry. Ano, může se na první pohled zdát, že je to kniha povrchní. Jenomže je to něco, co v knihovně zůstane a za pár let to bude vzácné zrcadlo, skvělé téma nejen pro profíky, ale pro všechny, pro které je město, kultura nebo móda zajímavou oblastí. A za dalších pár let možná skončí v muzeu nebo galerii. Well done!

Také je to papírový důkaz toho, že pokud máte chuť přispět něčím do fashion scény, pořád je na to prostor a jsou tu lidé, kteří to ocení. A nemluvíme jenom o tom, že na křestu bylo narváno. Spíš nás zajímají názory mimo přeplněné sály, které neuslyšíte nad třetím drinkem. Ty jsou totiž většinou důležitější, protože jsou otevřené a je v nich kus nadhledu. I když někde uběhlo pár písmen a možná by někdo uvítal i jinou fotku… To jsou ale detaily, které v celkové atmosféře zaniknou. Because of fashion od Kuby Ferance totiž ukazuje nejenom volnost v sebevyjádření pomocí oblečení, ale také svobodu při naplnění vlastních ambicí. Je totiž úplně jedno, zda vás podporuje jenom jeden člověk, nebo celý byznys, pokud něco chcete a věříte tomu, lidi začnou věřit spolu s vámi a vy to skutečně dokážete. A to je taky to, co nás na knize moc baví!  

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

13.09.2017
WE RE NEXT je na naše poměry ojedinělá akce – nejedná se o prezentace jedné školy a jejího spřáteleného Erasmus...
11.09.2017
Pražský streetstyle, který byl před pár lety nahodilým “fotografováním lidí venku”, prošel za pár sezon výraznou změnou...
05.09.2017
Umprumáci mají oproti studentům jiných škol několik výhod. Kromě studia v Praze (a tedy centru českého fashion dění) je...
04.09.2017
Neděli otevírala show Mi Fashion Label. Grafické vzory, krajka, denim, safari… Je to divoké, je to nositelné, je to...
03.09.2017
Na ostrově Štvanice se MBPFW koná už podruhé a produkce opět využila místní sportovní zázemí. Zatímco minule to byly...
01.09.2017
Stejně jako fashion week, který byl před šesti lety byl jenom jedním molem uprostřed Pařížské ulice a nyní je...
  •  
  • 1 z 109
  •