11.09.2014

(text: Kamila Boudová) 

Módu řešíme každý den. Klademe si otázky jako: co si vezmu na sebe? Mám si koupit ten super svetr? Pokud zasadíme módní průmysl do širších souvislostí a delších časových horizontů, uvidíme, jaké výzvy nás v budoucnu čekají a jak mohou ovlivnit celý systém. Naše dnešní rozhodnutí ovlivňují, co se stane zítra a jakým směrem se vydá civilizace i s celým módním průmyslem za deset nebo dvacet let. 

"Můžete na chvíli zaměstnat svou fantazii a představit si, jak bude módní průmysl vypadat v těchto čtyřech podáních"

V roce 2010 Levi's a Forum for Future společně vytvořili projekt Fashion Futures. Jeho výsledkem jsou čtyři vize toho, jak bude naše planeta vypadat v roce 2025 a jak se v jejích podmínkách změní módní průmysl. 

Fashion Future hypotetické scénáře jsou založeny na faktech, jako je nárůst populace, nedostatek zdrojů, klimatické změny, a na faktorech, které jsou důležité, ale u nichž nevíme, jak se vyvinou. Tyto faktory jsou dva: 

Rychlost - budeme dál konzumovat módu rychlostí světla? Budou se trendy dál měnit každé dva týdny? Nebo se tempo spomalí, společnost dojde uvědomění a bude kupovat méně. Nebo snad nebude jiná možnost, než kupovat méně, kvůli nedostatkům zdrojů a vysokým cenám oblečení? 

Míra globalizace - bude náš svět dál propojený? Nebo se stane ještě propojenějším, než je dnes? Ve velkém cestuje po světě spotřební zboží i lidé. Co je další krok? Budeme všichni globálními nomády konzumujícími zboží ze všech koutů světa nebo nás čeká spíše komunitní budoucnost? Možná lokální soběstačnost a tím pádem prudký úbytek CO2 je scénář, který nás v budoucnu čeká. 

Jak vidíte na diagramu níže, tyto dva aspekty byly postaveny na osy a to dalo vzniknout čtyřem scénářům budoucnosti. Můžete na chvíli zaměstnat svou fantazii a představit si, jak bude módní průmysl vypadat v těchto čtyřech podáních nebo se podívat na videa, která vznikla na Fashion Futures workshopu: 

Propojený svět a pomalu se měnící móda: Slow is Beautiful (video)  

Fragmentovaný svět a pomalu se měnící móda: Community Couture (video)

Fragmentovaný svět a rychle se měnící móda: Patchwork Planet (video

Propojený svět a rychle se měnící móda: Techno Chic (video)

Scénáře vzniklé touto metodou nejsou předpovídání budoucnosti. Slouží k otevírání obzorů v naší představivosti, obhajování současných obchodních modelů nebo vyvíjení nových strategií. V rámci Fashion Futures vznikly materiály , ve kterých můžete nahlédnout i do širších souvislostí těchto scénářů: od vnějších vlivů po 'life-cycle' oblečení, aneb: z čeho se bude vyrábět, jak bude probíhat jeho produkce a prodej, jeho nošení a vyhazování. 

Pokud vám seriál Móda je krásná uvnitř otevřel nové obzory, nabudil vaši představivost a inspiroval vás, rádi o tom uslyšíme ;) Doufáme, že i díky tomu jste se začali alespoň malinko zajímat o oblečení v širším obzoru. 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

22.08.2017
Kdysi se Skandinávie rovnala minimalizmu. Studená léta se promítla i do estetiky, jela se funkčnost,  kvalita...
19.08.2017
 Každý mladý brand ví, že cesta k úspěchu nikdy není taka přímočará. Je za ní kopec práce, náhodných setkání a...
15.08.2017
Emese Domos byla jedním z hostů předešlé sezony fashion weeku, a také maďarskou kontributorkou Fashion & Marketing...
13.08.2017
Melisa bydlí v Berlíně už dva roky. To je nejenom na město s obrovskou fluktuací kreativců a nových a nových start-upů...
08.08.2017
Myšlenka recyklovaných podprsenek a kalhotek se zrodila v hlavě švédské návrhářce Sofii Andersson. Recyklací není...
02.08.2017
Na přesahu do módy není u velkých značek nic nového, nás ve Fashion MAP ale baví,že Kopparberg se toho chytil...
  •  
  • 1 z 107
  •