11.09.2014

(text: Kamila Boudová) 

Módu řešíme každý den. Klademe si otázky jako: co si vezmu na sebe? Mám si koupit ten super svetr? Pokud zasadíme módní průmysl do širších souvislostí a delších časových horizontů, uvidíme, jaké výzvy nás v budoucnu čekají a jak mohou ovlivnit celý systém. Naše dnešní rozhodnutí ovlivňují, co se stane zítra a jakým směrem se vydá civilizace i s celým módním průmyslem za deset nebo dvacet let. 

"Můžete na chvíli zaměstnat svou fantazii a představit si, jak bude módní průmysl vypadat v těchto čtyřech podáních"

V roce 2010 Levi's a Forum for Future společně vytvořili projekt Fashion Futures. Jeho výsledkem jsou čtyři vize toho, jak bude naše planeta vypadat v roce 2025 a jak se v jejích podmínkách změní módní průmysl. 

Fashion Future hypotetické scénáře jsou založeny na faktech, jako je nárůst populace, nedostatek zdrojů, klimatické změny, a na faktorech, které jsou důležité, ale u nichž nevíme, jak se vyvinou. Tyto faktory jsou dva: 

Rychlost - budeme dál konzumovat módu rychlostí světla? Budou se trendy dál měnit každé dva týdny? Nebo se tempo spomalí, společnost dojde uvědomění a bude kupovat méně. Nebo snad nebude jiná možnost, než kupovat méně, kvůli nedostatkům zdrojů a vysokým cenám oblečení? 

Míra globalizace - bude náš svět dál propojený? Nebo se stane ještě propojenějším, než je dnes? Ve velkém cestuje po světě spotřební zboží i lidé. Co je další krok? Budeme všichni globálními nomády konzumujícími zboží ze všech koutů světa nebo nás čeká spíše komunitní budoucnost? Možná lokální soběstačnost a tím pádem prudký úbytek CO2 je scénář, který nás v budoucnu čeká. 

Jak vidíte na diagramu níže, tyto dva aspekty byly postaveny na osy a to dalo vzniknout čtyřem scénářům budoucnosti. Můžete na chvíli zaměstnat svou fantazii a představit si, jak bude módní průmysl vypadat v těchto čtyřech podáních nebo se podívat na videa, která vznikla na Fashion Futures workshopu: 

Propojený svět a pomalu se měnící móda: Slow is Beautiful (video)  

Fragmentovaný svět a pomalu se měnící móda: Community Couture (video)

Fragmentovaný svět a rychle se měnící móda: Patchwork Planet (video

Propojený svět a rychle se měnící móda: Techno Chic (video)

Scénáře vzniklé touto metodou nejsou předpovídání budoucnosti. Slouží k otevírání obzorů v naší představivosti, obhajování současných obchodních modelů nebo vyvíjení nových strategií. V rámci Fashion Futures vznikly materiály , ve kterých můžete nahlédnout i do širších souvislostí těchto scénářů: od vnějších vlivů po 'life-cycle' oblečení, aneb: z čeho se bude vyrábět, jak bude probíhat jeho produkce a prodej, jeho nošení a vyhazování. 

Pokud vám seriál Móda je krásná uvnitř otevřel nové obzory, nabudil vaši představivost a inspiroval vás, rádi o tom uslyšíme ;) Doufáme, že i díky tomu jste se začali alespoň malinko zajímat o oblečení v širším obzoru. 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

17.10.2017
"Slováci sú vášnivejší a to sa prejavuje aj v ich tvorbe. Sú odvážnejší, viac kolekciu rozohrajú, vnímajú...
13.10.2017
„používanie kože v módnom priemysle je zastaralé.“ Marco bizzari Zdá sa, že v oblasti luxury brands je to...
12.10.2017
Již druhým rokem se v Brně konal festival věnovaný designu všeho druhu. Tento projekt vznikl pod taktovkou Alexandry...
11.10.2017
Pražští možná znají CLAF jako zkratku obchodíku Czech Labels and Friends, který se nachází v centru města. Když se...
09.10.2017
Prestížna talianska univerzita otvorila nový odbor Fashion Retail Management v spolupráci s Gucci. Pre fanúšikov...
13.09.2017
WE RE NEXT je na naše poměry ojedinělá akce – nejedná se o prezentace jedné školy a jejího spřáteleného Erasmus...
  •  
  • 1 z 110
  •