11.02.2017

(text: Silvia Haupt Kozoňová, foto: Zuzana Jánošová)

Lze dnes podle oblečení ještě poznat osobnost? Nosíme trika Iron Maiden protože nám v iPhonu hraje the Trooper, nebo protože tento trend vypustili minulou sezónu na runway?  Oblékáme se v osobním životě do rolí, nebo je skutečně žijeme?

"Kde ale neexistují pravidla přicházíme postupně i o radost z jejich porušování. Kontinuita ve stylu se dá vnímat jako část osobnosti – je jeho změna  zrcadlením našeho vývoje nebo zrcadlením další sezóny?"

 

Oblečení bylo vždy jednou z indicii, jak zjistit, kdo se pod vrstvou bavlny, nylonu nebo denimu skutečně skrývá. Student, hippisák, nadšenec sportu nebo umění… Dnes se styly míchají do také podoby, že najít vnitřní identitu v oblečení přestává být veřejnou záležitostí. Lidi se přestávají oblékat podle určité skupiny, začínají více tvořit unikátní identity, které bývají často pro vnějšího pozorovatele skryté a neindifikovatelné. Mění se tak role oděvu? Místo určení kdo jsme, se oděv stává prostředkem jak se rychle proměnit a schovat …?

Podle Loty Volkové, stylistky téměř již kultovní značky Vetements, už subkultury neexistují. Minimálně millenials mění příslušnost k té či oné skupině každou sezónu.  Punk a sex a pak romantická růžová? Proč ne? Kde ale neexistují pravidla přicházíme postupně i o radost z jejich porušování. Kontinuita ve stylu se dá vnímat jako část osobnosti – je jeho změna  zrcadlením našeho vývoje nebo zrcadlením další sezóny? V období fashion weeků zas a znovu proniká na povrch také otázka identity a s ní spojené reality, kterou streetstyle přes tyto svátky módy zachycuje. Zda-li se díváme na každodenní realitu ulic je snad i zbytečné se ptát. Ne, ani v New Yorku a ani v Londýně nechodí všichni tak skvěle nahození každý den. Vyniknout v davu nebo kolem sebe mít kamarády, kteří také vypadají dobře, dlouze telefonovat před vchodem, někam hrozně spěchat, stát venku a dávat si cigaretu… Tyto triky si osvojilo české obecenstvo úplně přirozeně. A nejsou jediní.

 

Suzy Menkes přirovnala newyorský týden módy k "Zoo" a ve svém sloupku pro New York Times tak v roce 2013 poprvé rozproudila debatu na téma  “peacoocks”  čili “pávové” – tedy ti , kteří se přijdou na fashion week spíš jen ukázat.  Narážela hlavně na blogery, kteří dostávají oblečení zadarmo proto, aby v něm byli vidět. Netrvalo dlouho a spousta followerů si uvědomilo, že vyfocen může být jednoduše každý.  Vlastně někdy ani nemusíte mít lístek na přehlídku, nebo skutečný zájem o designéra. 

Existuje však I druhá strana, jak v dokumentu o streetstyle fenoménu  s názvem “Take my picture” říka  návrhářka Vika Gazinskaya. Podle této ruské designérky není pro mladého návrháře lepší reklama, jako když si někdo se stylem oblékne jeho šaty a je v nich zachycen pózujíc před začátkem show. Pro některé mladé designéry je to ta jediná cesta, jak na sebe rovněž upoutat pozornost. Důležité je, aby viděl "živý billboard" ten správný pár očí  - nákupčí, editor, nebo streetsyle fotograf. Taková náhoda pak stačí na to, aby si  někdy i celá kolekce našla nového zákazníka. Pokud se tak daří podporovat lokální módu dává za nás celý fashion streetstyle najednou ten pravý smysl.

Lokálním online mezníkem byla doteď fotka, kterou před dvěma lety při první návštěvě udělal Adam Katz Sinding.  Batoh Alex Monhart si tak díky ní našel nového zájemce.  Jaká fotka pomůže letos prodat lokální módu více do světa? Bude odrazem skutečného vlastního vkusu nebo jenom dobrým stylingem? Z okolností vyplívá,  že na hledání pravé podstaty zde nesejde, pozéři totiž zůstanou pozéry a ti kdo napomohou mladému talentu si své pozornost zkrátka zaslouží. Na všechny různorodé identity jsme zvědaví již za měsíc na MBPFW! 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

17.07.2017
Cílem značky je vyrábět vysoce kvalitní jedinečné kousky za přijatelnou cenu a zároveň šetřit životní prostředí....
15.07.2017
Fashion Week v Berlíně prožívají všechny typy lidí ve vlastním stylu. Díky fashion show, ale také díky známým fashion...
25.06.2017
Okrem certifikácie, bio materiálov alebo možnosti zrecyklovania jednotlivých komponentov produktu, ostáva zaujímavým...
20.06.2017
Ve Fashion průmyslu jsme se ocitli ve fázi, kdy se ze žáků stávají učitelé. A tak se fresh způsob myšlení a ...
18.06.2017
Miesto – mesto tvojho života. Chceme vedieť, kde ťa to berie za srdce a preto sa tam radaa vraciaš.  Na prvním...
06.06.2017
Outfit 1 Krajkové šaty – SOBJE (info o ceně u návrhářů); hedvábný pyžamový top a hedvábné kalhotky – Zuzana Kubíčková...
  •  
  • 1 z 106
  •