29.12.2014

Text: Kamila Boudová

Powered by: Fashion Revolution

 

Máme tady ideální dobu na nastavování nových cílů, zvyků, a tak obecně vylepšování svého života. Může to být i skvělá příležitost na změnu několika našich nákupních nebo spotřebitelských zvyků. Zkuste něco z našeho seznamu a zapojte se tak aktivně a osobně do Fashion Revolution bez velké námahy. Nabízíme několik úrovní. Pokud letos začnete na jedničce, za rok třeba půjdete o level výš. :)  

Jednejte se svým oblečením s úctou, vnímejte v něm hodnotu..

1. úroveň - water manager.  

Záleží sice na materiálu i na tom, jak dlouho daný kus vlastníte, ale obecně se dá říct, že spotřebitel zanechá na oblečení větší environmentální stopu, než jeho výrobce. Při praní se spotřebovává energie a voda a navíc se - stejně jako ve výrobě - přidávají do vody chemické látky (prací prášky a aviváže), se kterými si příroda jen těžko poradí. Proto od nového roku perte šetrně: perte co nejvíce věcí najednou (pořádně pračku naloadujte), perte na co nejméně stupňů, dávkujte přiměřené množství prášku, nepoužívejte aviváž a pokud to jde, prádlo sušte na šňůře a ne v sušičce. Co nemusíte, nežehlete. 

 

2. úroveň - moderní tradiční žena. 

Hlavní myšlenkou druhé úrovně je úcta k věcem, oblečení nevyjímaje. Moje prababička například nikdy nestoupala na dřevěný práh, aby se nesešlapal, a tak mohl dlouho sloužit. Až tak dalece může sahat vaše úcta k předmětům a váš vděk za to, že vám slouží. Jednejte se svým oblečením s úctou, vnímejte v něm hodnotu. (Tady přichází trik - čím kvalitnější kus si pořídíte, čím více zainvestujete, tím větší hodnotu pro vás vaše oblečení a doplňky budou přirozeně mít. Zacházet s úctou, ale můžete i s levnější módou a především s módou z druhé ruky, která v sobě již nese příběh.) Utržený knoflík - přišít. Rozpáraný šev - zašít. Před zimou boty - podrazit. Kožené boty - nakrémovat. Opravování bot není příliš populární, ale například v Paříži si každý gentleman nechá podrazit své boty ještě před tím, než si je vůbec vezme na sebe, aby je chránil. 

 

3. úroveň - sama sebou. 

Třetí úroveň jde přes oblečení až pod kůži. V této úrovni se zamýšlíte nad tím, proč nakupujete. Co se komu snažíte dokázat, součástí jaké společenské vrstvy chcete být a hlavně, zda zakoupený status je opravdu cesta tam, kam byste se v životě chtěli dostat. Ve čtvrté úrovni přestanete chtít být in podle posledního diktátu oblíbeného časopisu vašich kamarádů. Najdete v sobě spoustu sebevědomí a opustí vás potřeba následovat dav, abyste zapadli. 

Tip: udělejte si moodboard. To je v tomto čase velmi populární. Udělejte si moodboard toho, co pro vás znamená úspěch. Potom si udělejte tématický moodboard vašeho šatníku. Je to jako navrhování kolekce - určete barvy, které vám sluší a k tomu se dají snadno kombinovat. Pojmenujte svůj styl - například French Sailor nebo Bright Future. A až půjdete příště nakupovat, držte se svého moodboardu, nenechte se pohltit posledními trendy. 

 

4. úroveň - sofistikovaná zákaznice. 

Sofistikovaná zákaznice pečlivě vybírá, co kupuje. Doby impulsivního nakupování levné módy dávno minuly. Sofistikovaná zákaznice volí kvalitu, zohledňuje zemi výroby a nadčasovost designu. Často také zabrousí do second handů. Ví, co jí sluší a v jejím šatníku všechno ladí se vším. Je elegantní i výrazná a přesně ví, jaký produkt jí uspokojí, a který je pod její standarty. Nemůže se dočkat 24. dubna na Fashion Revolution Day až se vyfotí ve svém bio-bavlněném tričku a ukáže světu, že ona podporuje značky, které dělají módu správně :).

 

5. úroveň - don't buy anything. 

I tak vypadají novoroční předsevzetí: letos si nic na sebe nekoupím. Mám doma tolik oblečení a můžu ho nakombinovat na tolik způsobů, že budu nosit každý den něco jiného a přesto si nebudu muset nic koupit. Tuto výzvu pak můžete sdílet na svém blogu a inspirovat tak své blízké. Minimálně k zamyšlení nad tím, zda si i oni potřebují kupovat tolik oblečení. 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
12.11.2017
Petra Kubíková Dizajnérka zďaleka nie je vo svete módy nováčikom a na svoje konto si môže pripísať už mnoho ocenení a...
10.11.2017
Co vás napadne když se řekne konopí? Když opomenete první asociace, zjistíte, že konopí má na trhu již hodně dlouho...
  •  
  • 1 z 112
  •