29.12.2014

Text: Kamila Boudová

Powered by: Fashion Revolution

 

Máme tady ideální dobu na nastavování nových cílů, zvyků, a tak obecně vylepšování svého života. Může to být i skvělá příležitost na změnu několika našich nákupních nebo spotřebitelských zvyků. Zkuste něco z našeho seznamu a zapojte se tak aktivně a osobně do Fashion Revolution bez velké námahy. Nabízíme několik úrovní. Pokud letos začnete na jedničce, za rok třeba půjdete o level výš. :)  

Jednejte se svým oblečením s úctou, vnímejte v něm hodnotu..

1. úroveň - water manager.  

Záleží sice na materiálu i na tom, jak dlouho daný kus vlastníte, ale obecně se dá říct, že spotřebitel zanechá na oblečení větší environmentální stopu, než jeho výrobce. Při praní se spotřebovává energie a voda a navíc se - stejně jako ve výrobě - přidávají do vody chemické látky (prací prášky a aviváže), se kterými si příroda jen těžko poradí. Proto od nového roku perte šetrně: perte co nejvíce věcí najednou (pořádně pračku naloadujte), perte na co nejméně stupňů, dávkujte přiměřené množství prášku, nepoužívejte aviváž a pokud to jde, prádlo sušte na šňůře a ne v sušičce. Co nemusíte, nežehlete. 

 

2. úroveň - moderní tradiční žena. 

Hlavní myšlenkou druhé úrovně je úcta k věcem, oblečení nevyjímaje. Moje prababička například nikdy nestoupala na dřevěný práh, aby se nesešlapal, a tak mohl dlouho sloužit. Až tak dalece může sahat vaše úcta k předmětům a váš vděk za to, že vám slouží. Jednejte se svým oblečením s úctou, vnímejte v něm hodnotu. (Tady přichází trik - čím kvalitnější kus si pořídíte, čím více zainvestujete, tím větší hodnotu pro vás vaše oblečení a doplňky budou přirozeně mít. Zacházet s úctou, ale můžete i s levnější módou a především s módou z druhé ruky, která v sobě již nese příběh.) Utržený knoflík - přišít. Rozpáraný šev - zašít. Před zimou boty - podrazit. Kožené boty - nakrémovat. Opravování bot není příliš populární, ale například v Paříži si každý gentleman nechá podrazit své boty ještě před tím, než si je vůbec vezme na sebe, aby je chránil. 

 

3. úroveň - sama sebou. 

Třetí úroveň jde přes oblečení až pod kůži. V této úrovni se zamýšlíte nad tím, proč nakupujete. Co se komu snažíte dokázat, součástí jaké společenské vrstvy chcete být a hlavně, zda zakoupený status je opravdu cesta tam, kam byste se v životě chtěli dostat. Ve čtvrté úrovni přestanete chtít být in podle posledního diktátu oblíbeného časopisu vašich kamarádů. Najdete v sobě spoustu sebevědomí a opustí vás potřeba následovat dav, abyste zapadli. 

Tip: udělejte si moodboard. To je v tomto čase velmi populární. Udělejte si moodboard toho, co pro vás znamená úspěch. Potom si udělejte tématický moodboard vašeho šatníku. Je to jako navrhování kolekce - určete barvy, které vám sluší a k tomu se dají snadno kombinovat. Pojmenujte svůj styl - například French Sailor nebo Bright Future. A až půjdete příště nakupovat, držte se svého moodboardu, nenechte se pohltit posledními trendy. 

 

4. úroveň - sofistikovaná zákaznice. 

Sofistikovaná zákaznice pečlivě vybírá, co kupuje. Doby impulsivního nakupování levné módy dávno minuly. Sofistikovaná zákaznice volí kvalitu, zohledňuje zemi výroby a nadčasovost designu. Často také zabrousí do second handů. Ví, co jí sluší a v jejím šatníku všechno ladí se vším. Je elegantní i výrazná a přesně ví, jaký produkt jí uspokojí, a který je pod její standarty. Nemůže se dočkat 24. dubna na Fashion Revolution Day až se vyfotí ve svém bio-bavlněném tričku a ukáže světu, že ona podporuje značky, které dělají módu správně :).

 

5. úroveň - don't buy anything. 

I tak vypadají novoroční předsevzetí: letos si nic na sebe nekoupím. Mám doma tolik oblečení a můžu ho nakombinovat na tolik způsobů, že budu nosit každý den něco jiného a přesto si nebudu muset nic koupit. Tuto výzvu pak můžete sdílet na svém blogu a inspirovat tak své blízké. Minimálně k zamyšlení nad tím, zda si i oni potřebují kupovat tolik oblečení. 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

13.09.2017
WE RE NEXT je na naše poměry ojedinělá akce – nejedná se o prezentace jedné školy a jejího spřáteleného Erasmus...
11.09.2017
Pražský streetstyle, který byl před pár lety nahodilým “fotografováním lidí venku”, prošel za pár sezon výraznou změnou...
05.09.2017
Umprumáci mají oproti studentům jiných škol několik výhod. Kromě studia v Praze (a tedy centru českého fashion dění) je...
04.09.2017
Neděli otevírala show Mi Fashion Label. Grafické vzory, krajka, denim, safari… Je to divoké, je to nositelné, je to...
03.09.2017
Na ostrově Štvanice se MBPFW koná už podruhé a produkce opět využila místní sportovní zázemí. Zatímco minule to byly...
01.09.2017
Stejně jako fashion week, který byl před šesti lety byl jenom jedním molem uprostřed Pařížské ulice a nyní je...
  •  
  • 1 z 109
  •