22.02.2014

V posledních letech se pořád někde spekuluje o tom, které je aktuálně hlavní město módy. Paříž se sice snaží zuby nehty obhájit svou pozici a možná je to nerozhodně. V každém případě je Londýn jednou z předních fashion metropolí světa. (foto, text: Kamila Boudová)
 

Vysoká konzumace oděvů může být jedna z příčin, proč Velká Británie kromě velkých talentů produkuje i velké ikony sustainable fashion.

Co mě na něm baví asi nejvíc je, že v čase fashion weeku vidíte v metru spoustu výstředních outfitů, namíchaných stylů, výrazného líčení... a když si uvědomíte, že módní ikona je v podstatě téměř každý vzpomenete si, že takhle to v Londýně vlastně vypadá pořád. Ať již právě probíhá fashion week nebo ne. 
Velká Británie je zemí s nejsaturovanějším trhem v Evropě. Počet značek, designérů a zakoupeného oblečení na obyvatele je nebetyčný. Vysoká konzumace oděvů i všeho ostatního může být jedna z příčin, proč Velká Británie kromě velkých talentů produkuje i velké ikony sustainable fashion na všech úrovních. 

Můžeme začít třeba s Vivien Westwood, která se v posledních letech začala vyjadřovat proti konzumu a pod svou značkou prodává tašky vyrobené ve chráněných workshopech v Africe. Na druhou stranu kontrolu nad produkcí celé její kolekce předala do rukou italské skupiny OTB a nemá nad produkcí celé kolekce přímý dohled. 

Další ikonou, která zdaleka není tak populární mezi veřejností, ale o to uznávanější v odborných a profesionálních kruzích, je Kate Fletcher, jejíž kniha Sustainable fashion and textiles se stala biblí udržitelné módy. Kate Fletcher je dnes součástí týmu Center of Sustainable Fashion. V Londýně sídlí i další výrazná organizace. Ethical Fashion Forum. Ta združuje všechny možné firmy a značky s hodnotami dlouhodobě udržitelného rozvoje napříč celým módním průmyslem. 

Co ale nabízí Londýn přímo milovníkům módy? Oproti Berlínu neprobíhá ve dnech fashion weeku žádný speciální green showroom, ale ochutnávka sustainable fashion byla vidět přímo v prostorách Sommerset House. Několik mladých designérů podpořila iniciativa Estethica založená British Fashion Councilem. Její odchovanec je i Christopner Raeburn, který představil novou kolekci jak na mole, tak v showroomu. Christopher vdechuje novou formu starým materiálům. Do povědomí ho vyzdvihla jeho minulá kolekce, ve které se objevily kabátky i overaly z vojenských padáků. I pro letošní sezónu Christopher vykoupil vojenský 'dead stock' a přepracoval původní kožešinové kabáty. Ne každý kousek z kolekce je ušitý z padáku nebo maskovací sítě. Některé kousky jsou z recyklovaných PET lahví, některé z nepravé kožešiny, která vypadá a stojí jako pravá a dokonce i stejně vydrží. Na druhou stranu záplavu konceptů a značek, které byly k vidění v Berlíně Londýnský Christopher Raeburn nenahradil. A tak pokud jsou jeho designérské kousky lehce nad váš rozpočet a přednášky Ethical Fashion Forum příliš odborné, můžete zajít v Londýně alespoň do nějakého vintage nebo charity shopu. Sustainable fashion nabízí nepřeberné množství možností. 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

13.09.2017
WE RE NEXT je na naše poměry ojedinělá akce – nejedná se o prezentace jedné školy a jejího spřáteleného Erasmus...
11.09.2017
Pražský streetstyle, který byl před pár lety nahodilým “fotografováním lidí venku”, prošel za pár sezon výraznou změnou...
05.09.2017
Umprumáci mají oproti studentům jiných škol několik výhod. Kromě studia v Praze (a tedy centru českého fashion dění) je...
04.09.2017
Neděli otevírala show Mi Fashion Label. Grafické vzory, krajka, denim, safari… Je to divoké, je to nositelné, je to...
03.09.2017
Na ostrově Štvanice se MBPFW koná už podruhé a produkce opět využila místní sportovní zázemí. Zatímco minule to byly...
01.09.2017
Stejně jako fashion week, který byl před šesti lety byl jenom jedním molem uprostřed Pařížské ulice a nyní je...
  •  
  • 1 z 109
  •