22.02.2014

V posledních letech se pořád někde spekuluje o tom, které je aktuálně hlavní město módy. Paříž se sice snaží zuby nehty obhájit svou pozici a možná je to nerozhodně. V každém případě je Londýn jednou z předních fashion metropolí světa. (foto, text: Kamila Boudová)
 

Vysoká konzumace oděvů může být jedna z příčin, proč Velká Británie kromě velkých talentů produkuje i velké ikony sustainable fashion.

Co mě na něm baví asi nejvíc je, že v čase fashion weeku vidíte v metru spoustu výstředních outfitů, namíchaných stylů, výrazného líčení... a když si uvědomíte, že módní ikona je v podstatě téměř každý vzpomenete si, že takhle to v Londýně vlastně vypadá pořád. Ať již právě probíhá fashion week nebo ne. 
Velká Británie je zemí s nejsaturovanějším trhem v Evropě. Počet značek, designérů a zakoupeného oblečení na obyvatele je nebetyčný. Vysoká konzumace oděvů i všeho ostatního může být jedna z příčin, proč Velká Británie kromě velkých talentů produkuje i velké ikony sustainable fashion na všech úrovních. 

Můžeme začít třeba s Vivien Westwood, která se v posledních letech začala vyjadřovat proti konzumu a pod svou značkou prodává tašky vyrobené ve chráněných workshopech v Africe. Na druhou stranu kontrolu nad produkcí celé její kolekce předala do rukou italské skupiny OTB a nemá nad produkcí celé kolekce přímý dohled. 

Další ikonou, která zdaleka není tak populární mezi veřejností, ale o to uznávanější v odborných a profesionálních kruzích, je Kate Fletcher, jejíž kniha Sustainable fashion and textiles se stala biblí udržitelné módy. Kate Fletcher je dnes součástí týmu Center of Sustainable Fashion. V Londýně sídlí i další výrazná organizace. Ethical Fashion Forum. Ta združuje všechny možné firmy a značky s hodnotami dlouhodobě udržitelného rozvoje napříč celým módním průmyslem. 

Co ale nabízí Londýn přímo milovníkům módy? Oproti Berlínu neprobíhá ve dnech fashion weeku žádný speciální green showroom, ale ochutnávka sustainable fashion byla vidět přímo v prostorách Sommerset House. Několik mladých designérů podpořila iniciativa Estethica založená British Fashion Councilem. Její odchovanec je i Christopner Raeburn, který představil novou kolekci jak na mole, tak v showroomu. Christopher vdechuje novou formu starým materiálům. Do povědomí ho vyzdvihla jeho minulá kolekce, ve které se objevily kabátky i overaly z vojenských padáků. I pro letošní sezónu Christopher vykoupil vojenský 'dead stock' a přepracoval původní kožešinové kabáty. Ne každý kousek z kolekce je ušitý z padáku nebo maskovací sítě. Některé kousky jsou z recyklovaných PET lahví, některé z nepravé kožešiny, která vypadá a stojí jako pravá a dokonce i stejně vydrží. Na druhou stranu záplavu konceptů a značek, které byly k vidění v Berlíně Londýnský Christopher Raeburn nenahradil. A tak pokud jsou jeho designérské kousky lehce nad váš rozpočet a přednášky Ethical Fashion Forum příliš odborné, můžete zajít v Londýně alespoň do nějakého vintage nebo charity shopu. Sustainable fashion nabízí nepřeberné množství možností. 

Facebook icon
Google icon
Pinterest icon

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

20.11.2017
Svetové univerzity ponúkajú online kurzy. Zdarma. Až 200 vysokých škôl z celého sveta otvorilo 600 bezplatných...
18.11.2017
"V módních editorialech propaguji rasovou různorodost modelek a model silné sebevědomé ženy. Ve svých osobních...
16.11.2017
crafting plastic! studio založili v roce 2016 Vlasta Kubušová a Miroslav Kral, kterých materiál je jediný svého...
13.11.2017
Zuzana Janošová, alebo aj SJU LOVES, začínala fotením eventov a streetstyle pre Fashion MAP. Dnes žije v ...
12.11.2017
Petra Kubíková Dizajnérka zďaleka nie je vo svete módy nováčikom a na svoje konto si môže pripísať už mnoho ocenení a...
10.11.2017
Co vás napadne když se řekne konopí? Když opomenete první asociace, zjistíte, že konopí má na trhu již hodně dlouho...
  •  
  • 1 z 112
  •